2018. március 18., vasárnap

Február hónap legjei

2018 február hónap legjobb filmjét a következők közül választottuk ki:

  • Három óriásplakát Ebbing határában
  • A víz érintése
  • Galaxis őrzői 2. rész
  • Kincsem
  • Cloverfield paradoxon

És a hónap filmje:

Három óriásplakát Ebbing határában

Nos, egyik film sem ütötte meg azt a mércét, hogy egy vállvonogatós MEHHH-en kívül komolyabban foglalkoznék velük. Vagy írtam már róluk, vagy még lehet összeszedem magam... Nem ígérem...


2018 február hónap sorozatát pedig a következők közül:

  • Hélix. (Hát inkább hagyjuk. Ez már a guilty pleasure kategóriába se fér bele.)
  • Atypical

A hónap sorozata:

Atypical

És most úgy tűnhet, hogy persze, hogy ez lett a hónap sorozata, hiszen nem volt vetélytárs, de azt hozzáteszem, hogy Zebulon az utolsó rész megnézését követően az év sorozatának kiáltotta ki. Igen, februárban. És azért ez csak jelent valamit. Ahhoz képest, hogy nagy nehézségek és kitartó nyafogás árán tudtam rávenni, hogy elkezdjük nézni, mivel a trailer alapján nem tetszett neki. Vagy mert tini filmnek tűnt, vagy mert a főszereplője autista. 



De az Atypicalban az a legjobb, hogy egyáltalán nem tinifilm. Ami valóban nem derül ki a trailerből az az, hogy az egész család és pár barát is a központban van, nem csak a 18 éves autista srác, és így sokkal árnyaltabban látunk bele a család életébe és abba, hogyan próbálnak segíteni a csajozni vágyó fiukon/testvérükön és ők maguk milyen problémákkal küzdenek.

Néhány kedvenc karakter:
Evan - Graham Rogers alakításában. A főszereplő tesójának pasija. Mondjuk könnyű is szeretni, mert kábé az egyetlen "hibátlan" karakter. De mégis pont ez a tisztasága tetszett nagyon.   

Casey - Brigette Lundy-Paine alakításában. A főszereplő húga. Igazán hiteles kamasz karakter és annyira tetszett az, hogy ő maga simán bunkózott a tesójával, de anyatigrisként védte, ha bárki más próbálta meg szívatni. 

Elsa, az anyuka - Jennifer Jason Leigh alakításában, aki producerként is részt vett a munkálatokban. Az ő karaktere szerintem a legnehezebb abban az értelemben, hogy szerintem a nézők 90 százaléka képtelen azonosulni vele és azonnal elkönyvelik egy hülye, irányításmániás, hűtlen picsának. És persze nem tökéletes és a megcsalás az megcsalás, de kommenteket olvasgatva továbbra is úgy látom, hogy az empátia totális hiánya jellemzi a sorozatnézőket. Egyből a Breaking Bad Skylere jutott eszembe, akit szintén mindenki hülyepicsázott, miközben ha fél percet rászán az ember arra, hogy az ő szemszögéből vizsgálja meg a dolgokat, rájön, hogy teljesen normálisan reagált mindenre. És talán Elsa esetében is lehetnénk elnézőbbek, ha többet megtudnánk a család életéről, mindennapjairól az események előtti időszakból. (Tényleg nem akarok ebből gender kérdést csinálni, de mintha a férfi karaktereknek mindenki mindent olyan könnyedén megbocsájtana, míg ugyanolyan vagy hasonló botlásokat, bűnöket máshogy mérne a nézősereg, ha az elkövető nő. A való életben sem vagyok a kettős mérce híve - bár hangsúlyoznám, hogy a való életben sokszor a nők vannak előnyösebb helyzetben csak azért, mert nők, és ez igazságtalan)   

A sorozat erénye, hogy minden karakternek megvan a maga esendősége és pozitív tulajdonsága, a szereplők közötti kapcsolatok élethűek, hihetők és egyediek. Szerintem a főszereplő srác például egy kissé seggfej. Ha nem lenne autista, akkor is seggfej lenne, de ezzel együtt lesz élő, lélegző alak.

A témaválasztás (autizmus) szintén nagyon tetszett, bár egyáltalán nem értek hozzá, így nem tudom, mennyire volt hiteles, de ha emiatt már elolvasok egy-egy cikket (például ezt), már akkor is nagyon sokat tett a sorozat az autista emberek elfogadásáért.  


Mások kritikái, véleményei:







2018. március 17., szombat

Olvasónapló: Ethan és Carter

Ryan Loveless: Ethan, who loved Carter 

Reménybeli sógoromtól, Öcsi fiújától kaptam kölcsön a könyvet. 

Nos. Mikor kérdezte, hogyan tetszett, elmondtam neki, hogy:

- A Tourette-szindrómáról már hallottam, tudtam, nagyjából hogyan kell elképzelni, de érdekesnek tartottam, hogy a főszereplő Tourettes, így a betegséggel küzdők mindennapjairól is olvashatok. A regény szerzője, Ryan Loveless (ugye ez csak álnév?!) nagyon is jól tudja, miről ír, Carter karakterének megformálásakor bevallottan önmagából indult ki. 

- A másik címszereplő, Ethan agysérülését viszont kicsit nehezebb volt megérteni, mert nem teljesen világos most sem számomra, hogy mennyire lehet önálló életvitelre alkalmas felnőttként tekinteni a regényben szereplő fiatal férfira és pontosan milyen problémákat okoz az agysérülés, milyen fejlesztési lehetőségek vannak. 

- De összességében rettenetesen tetszett, hogy nem egy "szokványos" meleg történet van a kezemben.

- A meleg szexjelenetek megírása gagyi volt, én jobbat tudnék íni. 


Amit (még) nem mondtam el neki, mert nem akarok bunkónak tűnni:

- A borító egy botrány. A címszereplő srácok közül az egyik vörös, Ethan jóval magasabb volt, ez többször poén forrása is volt. Ami miatt rettenetesen dühös vagyok erre a borítóra, hogy pont jószándék és tolerancia a kiadó részéről, hogy két különböző sérüléssel küzdő meleg fiatal egymásra találását  feldolgozó történetét kiadnak, erre egy ilyen sztereotip, semmitmondó képet választanak a borítónak. Annyi ötletem lenne! Csillagos ég, ahol a csillagok hangjegyek, vagy bármi, ami zene. Annál aranyosabb volt ez a két karakter és a történetük, minthogy egy ilyen bénasággal "letudják" a könyv "ruháját".  

- Elliot karaktere miatt (is) haragszom, mert számomra az egyik legérdekesebb, legösszetettebb szereplőnek tűnt, de "lógott a levegőben". Más szereplők is, de az ő esetében zavart a legjobban, mert sokkal több mindent ki lehetett volna belőle hozni 

- Ja, és hogy Elliot neve kétszer is feltűnt olyankor, amikor nyilvánvalóan Ethan nevének kellett volna ott szerepelni, ez nem is értem, milyen típusú hiba (szerkesztő, hogyan olvastad a könyvet?!) Az egyik jelenet konkrétan szexhez kötődött, nem értettem, mit keresne abban a szituációban egy 15 éves hetero kamaszsrác...

- Ahogy a Kereszt a szekrényben esetében is az amerikaiságra fogtam, s itt sem tudok másra gondolni: lehet, hogy csupán csak a kulturális különbözőség miatt nem tetszett a regényben számos dolog, s azért volt számomra furcsa, vagy érthetetlen. Ez a "két perce ismerek valakit és a legjobb barátom" típusú szituációk (és most nem Ethan betegségéről fakadó szélsőségességről beszélek!), meg hogy a kávézóban mindenki névről ismer mindenkit, no, ezek nekem érthetetlen dolgok.

Amit sosem fogok neki elmondani (mert egy sznob pics*nak tűnnék):

- Irodalmilag egy kalap kaki és a szórakoztató irodalmon belül is elég gyengén volt megírva. És nem hiszem, hogy a fordítás volt rossz. Ennek ellenére van helye, érdekes volt, és örülök, hogy elolvastam. Mégis, alapvetően azt gondolom, hogy ezt az érdekes történetet sokkal-sokkal jobban meg lehetett volna írni, sokkal élettel telibb karaktereket lehetett volna "teremteni". Ahogy korábban írtam, a szereplők valahogy nem váltak hús-vér karakterekké, (erre írtam, hogy "lógtak a levegőben"), nem kaptak arcot. Nem vagyok író, nem tudom, hogyan lehet ezt elérni, de sokaknál működik. Itt nem működött. Értékelem, hogy a szerző maga írta meg a történetet, és biztosan hitelesebb (főleg a tourettes részek), de lehet egy kis "négerezés" ráfért volna.  

-  A meleg szexjelenetek megírása gagyi volt, én anno 18-20 évesen jobbat írtam.