2016. március 30., szerda

Olvasónapló: Én, Earl és a csaj, aki meg fog halni (Jesse Andrews)

A könyvtár polcán láttam meg, felismertem a borítón a szereplőket. Mivel a filmet már láttam Zebulonnal és egy baráti párral, és tetszett, gondoltam, miért ne olvasnám el. 

(Alapvetően "mozi előtt olvasás" párti vagyok, szeretem először a magam módján elképzelni a szereplőket, helyzeteket, aztán majd ezt úgyis felülírja a film - nem tudom felidézni, hogyan képzeltem el Harry Pottert vagy Zsákos Bilbót - de az alapvető saját olvasmányélmény jobban megmarad. Egyébként van olyan, amikor az előzetes vizuális élmény sokat segít a cselekmény követésében, például a GoT-univerzum szereplő-hadseregében jó néha egy-egy színészhez kötni a karaktereket. Zárójel vége.)


Kis előítéleteim voltak a könyvvel (és a főszereplővel, Greggel) kapcsolatban, mert a film megnézése után, a moziból kifelé jövet a baráti pár egyik tagja összevetette a könyvet a filmmel, s az összevetés egyik pontja az volt, hogy a könyvben Greg még bunkóbb, mint a filmben. 

Ééééés {dobpergés} nem értek egyet ezzel. Greg nem bunkóbb a könyvben, mint a filmváltozatban, mivel szerintem nem bunkó. Szerencsétlen, alacsony az EQ-ja, szociálisan esetlen, kissé önző. Igen, de mindig tisztában van azzal, ha nincs a helyzet magaslatán (mindig reflexív), és látja, hogy pl. Earl mennyivel érzékenyebben és intelligensebben reagál ugyanabban a szituációban. 

Persze lehet, hogy azért is vagyok "elnéző" Greggel, mert önmagamat látom benne. Borzasztó béna vagyok barátkozásban is, főleg a "csajos" barátkozásban. Sosem tudom, hogy "kellemetlen" vagy szokatlan szituációkban hogyan kellene reagálni. Szóval én maximálisan megértem, hogy néha bizony bénázott. 

Amit nem értek Greg viselkedésében ez a beolvadás mindenhová, meg az igyekezet a láthatatlanná válás felé - egy csomó energiát fordítani erre?! Én különösebb energiabefektetés nélkül is tudtam láthatatlan lenni a középsuliban, és még barátaim is voltak - persze nem az USA-ban voltam kamasz, de nálunk is voltak klikkek, meg cinkelések...

A könyv humoráról kell még szót ejtenem, nekem nagyon tetszett a stílusa, és szokatlan formákat is alkalmazott, bár néha már túl sok volt a forgatókönyv-szerű párbeszéd, de tény,  hogy ötletes volt. Az önirónia és "önfikázás" néha szintén sok volt, de tény, hogy az egész könyvön átívelő poénforrás volt - például az, mikor a szerző többször kiszólt nekünk, olvasóknak, hogy minek olvassuk még ezt a szart. :)   

Még valami: tuuuudom, hogy nem visz sehová összevetni a filmet a könyvvel, azonban mivel a könyv írója írta a forgatókönyvet, ezért mégis megjegyezném, hogy a filmben hangsúlyos és nagyon ütős "fordulat" (hogy milyen érzés egy ismerősünk halála után új dolgot megtudni róla) a könyvben súlytalan, s nagyon örülök, hogy a film ezzel több - ráadásul nagyon szép vizuális melléklettel tette mindezt. Kicsit így a mondanivalója is más volt a könyvnek és a filmnek. 

Never Alone

No, a könyvajánlók mellé becsöppentek most egy játékajánlót is, ez pedig a Never Alone nevű, csodaszép játék, ami egy alaszkai mesén/mondán alapul, s főszereplői egy kislány és egy sarki róka, akik útra kelnek, hogy kiderítsék, mi okozza a falujukat sújtó hóvihart.



Ami tetszett:
- ketten tudtuk végignyomni Zebulonnal
- kulturális háttér: a játékhoz szorosan kapcsolódnak az alaszkai őslakosok életét, kultúráját, mondáit bemutató kisfilmek. A kisfilmek átugorhatók, de igazán megéri megnézni őket, egyrészről érthetőbbé teszik a cselekményt, másrészt érdekes belekukkantani egy másik kultúrába, pláne ha mai napig ott élők mesélnek róla. A kisfilmek nagyon hitelesek, még ha néha úgy is éreztem, hogy egy téma körül forognak (természettel való együttélés nehézsége, a természet tisztelete).
- gyönyörű a grafika a hangulatteremtés szemponjából
- különösen a róka mozgása
- kellő nehézségű, azaz könnyű irányítani, de azért meghaltunk jó párszor
- ehhez kapcsolódik, hogy bár meghaltunk jó párszor, a készítők nagyon érezték, hogy egy-egy pályánál hol legyen automatikus mentés, így nem volt frusztráló (na jó, néha az volt), hogy a legeslegelejétől kellene kezdeni egy-egy pályát. A pályák nehézségi fokozata is szépen emelkedett.
- a két karakter (kislány, róka) más-más képességekkel rendelkezik, és a játék végig motiváló marad, hogy egy-egy helyzetet hogyan lehet közös erővel megoldani.



A képek forrása: A játék hivatalos honlapja

A játék hivatalos honlapja a Ps-en

Tesztek:
gamekapocs
PC guru
game channel




2016. március 26., szombat

Félvilág

2015. 02. 05.

Nővérem ajánlására néztük meg (februárban), és nem bántuk meg. Talán thrillernek nem nevezném, inkább egy sötét dráma, hiszen olyan hatalmas meglepő fordulat, vagy feszült izgalom nem volt benne. A színészek, a díszlet és ruhák nagyon jók voltak. Tetszett, ahogy szépen lassan kiderült a két főszereplő közötti kapcsolat, a hátterük, múltjuk.

A szokásos probléma (hang, zárt, hadaró beszéd) persze most is megvolt, mint kábé minden magyar filmnél. Tuuuudom, hogy nem fognak színpadiasan eltúlozva artikulálni, de akkor is zavarni szokott.

port.hu

imdb

GoT

Nem is tudom, hogy ez az élmény inkább az In medeas res bloghoz tartozna-e inkább, vagy ide, de a filmes érintettség miatt inkább ide írom.

Szóval, van nekem már lassan 3 éve egy király segítője kitűzőm, amit szoktak is dicsérgetni, de viszonylag kevesen ismerik (fel), hogy mi is az pontosan.

Erre tegnap bementem nővéremmel egy geek ajándékboltba, nagyban magyarázom, hogy mi micsoda, mire megjelent körülöttem három eladó, hogy látják, nagy GoT rajongó vagyok. Nővéremmel nem is értettük, mire fel mondják, mire leesett: hát a kabátomon lévő kitűzőre gondolnak. Aranyosak voltak, tök lelkesen mutattak körbe mindent, volt egy külön vitrin, amiben GoT, HP és LotR cuccok voltak, nagyon jó kis hely, ott is tudtam volna hagyni két havi fizetésem (ami nem nehéz, tekintve, hogy keveset keresek). Gondolom, ha majd felkapják jobban őket, még több cucc lesz, meg amúgy egyedi cuccokat is gyártanak, ami remek hír!

No, de a lényeg, hogy olyan jó volt idegenekkel "évődni", hogy a Starkok, a Greyjoyok vagy a Boltonok a menőbbek, meg lehetett poénkodni.

Ma már reklámoztam is őket értő közönségnek. :)  

2016. március 25., péntek

Sorozatlista

Néha saját magunknak sem árt végiggondolni, milyen sorozatokat nézünk...

Trónok harca
Walking dead
The Knick
Americans
Rectify
Marco Polo
Friday Night Dinner
Bates Motel
Broad City
Leftovers
The fall

Csak Medea:
Looking
Black Mirror
How to get away with a murder

Csak Zebulon:
Love

Még kérdőjeles, hogy folytatjuk-e
Mr Robot


2016. március 6., vasárnap

Broad City 1. évad

Befalatoztuk a Broad City 1. évadát. Jók kis sorozat, nagyon zakkant szereplőkkel, az alkotók, gondolom, még a szereplőknél is többet füvezhettek, hogy ilyen idióta karakterek és helyzetek kipattanjanak a fejükből. 





Február legjobb és legrosszabb filmjei

Nos, úgy jártunk, hogy a sorozatok lenyomták februárban a filmeket (ha már előfizettünk a Netflixre...), így összesen három filmet láttunk: a Félvilágot, a Solance-t és a Szemekbe zárt titkok (2009-es spanyol-argentin eredeti). 

Három filmből szavazni nincs sok értelme, de annyiban megegyeztünk Zebulonnal, hogy a Szemekbe zárt titkok volt messze a leggyengébb film, művészeskedő, baromi lassú... 

A Félvilág meg a Solance meg jók voltak, minden erényükkel és hibájukkal, de egyik sem volt azért annyira kiemelkedő. Ha választani kéne, talán és ez egy hatalmas talán, azért mondanám a Félvilágot, hogy ezzel is támogassam a jó magyar filmeket.