2015. december 29., kedd

Olvasónapló - Tony Parsons: A gyiloktáska

Imádtam.

Leftovers 2. évad

Ó, jaj. 

Még olvasgatok elemzéseket, meg értelmezéseket is, mert én komolyan nem értem ezt a sorozatot. 

Ami miatt szeretem: 
- a karakterek (annak ellenére, hogy nem mindig értem a motivációikat), de emberiek
- a színészek többsége
- a zene (!!!)
- az összeérő szálak, a több rész után összeálló képek

Amit nem:
- én túl európai (?), túl racionalista (?) és/vagy túl hívő vagyok ahhoz, hogy megértsem, hogyan viselkedhetnek ennyire irracionálisan emberek, mint a Bűnös Maradék vagy a hídnál gyülekező hippisereg. 
- a karakterek viselkedését sem értem mindig. Nora miért dobta be Erikáék házának ablakát? És ez egy a millió kérdésből...


2015. december 28., hétfő

Olvasnivaló egyelőre kommentár nélkül

Smoking barrels cikk

No, annyit csak írok, hogy az ősblogok linkgyűjtemények voltak egy-egy rövid kommentárral. Felidézem ezt a hagyományt, csak most a kommentár inkább magyarázkodás. (És talán egyszer ki is fejtem, hogy mik jutottak eszembe erről a cikkről...)

2015. december 20., vasárnap

Tomorrowland (Holnapolisz)

2015. 12. 19.
Otthon Zebuval

IMDb

Rájöttem, hogy az a baj, hogy év közben megnéztük azokat a filmeket, amiket érdemes megnézni, így mostanra (pont a karácsony körüli szabadság-túltengésre) nem maradtak normális filmek. Ezért járhattunk úgy, hogy az első nyugis hétvégén kifogtuk a Tomorrowland című filmecskét. (Meg a Kingsmant, meg a MI - Fantom protokollt...)

A Holnapolisz eléggé irritált, több problémám is volt vele, de ez valószínű annak köszönhető, hogy totál mellélőttük a célcsoportot, mármint ez a film nem számol a felnőtt nézőkkel (szemben nagyon sok mesével, rajzfilmmel, ahol a felnőttekre is gondoltak, felnőttek számára érthető poénokat elrejtenek a sorok között). Tippem szerint a Tomorrowland esetében 12-15 év közötti gyerekek (inkább lányok?) lehettek a célcsoport, és nekik biztosan szórakoztató is a film, de mi Zebuval csak "becsületből" néztük végig. 

És a problémalista:
- a főszereplő. Nem tudom, kinek a koncepciója volt, hogy ilyen idegesítően túljátszott legyen a szerep, de már komikus volt, ahogyan állandóan vinnyogott meg ámuldozott.
- az egész történet homályos volt és zagyva, pedig az idegesítő főszereplőnk folyton kérdezgette, hogy "mivanmivan?!", de hozzánk, nézőkhöz sem jutott el a kellő mennyiségű információ. Pölö: most akkor miért, kik, hogyan hozták létre Tomorrowland-et? Kik éltek/élnek ott? Mit csinálnak? Hogyan hat ez ki a Földre? Ha a Föld "haldoklik", akkor az kihatással van Tomorrowlandre vagy sem? Ha nem, akkor miért nem olyan, mint a "reklámban/meghívóban", vagy a George Clooney által játszott karakter gyerekkorában? Ha igen, azaz kihat a Föld pusztulása Tomorrowlandre, akkor Dr. House-t miért nem érdekli az egész? Hova tűntek az emberek Tomorrowlandről? 
- gyerekekre szabott "poénok" vagy "akciók": látványos bénázások, majdnem leesik a szereplő a magasból, de pont megmenekül stb.

És az a baj, hogy ez a három problémacsokor pont elegendő ahhoz, hogy nekem nem tetszett a film. Voltak látványos jelenetek, alapvetően szép volt a látványvilág, az előzetesben és a filmben is többször használt búzamező nekem nagyon tetszett, illetve Holnapolisz koncepciója is. Alapvetően a mese mondanivalója is okés (a pozitív gondolatok ereje a pesszimizmussal szemben; a tudatos környezetvédelem, társadalmi felelősségvállalás és béke a környezetszennyezéssel, nemtörődömséggel és háborúval szemben; tettrekészség és cselekvés a passzivitással és a lemondással szemben). Csak valahogy mégsem érintett meg. 

Mások kritikái (még nem hallgattam meg őket, amint lesz időm...És ha lesz közte igénytelen, törlöm, de addig is):